Poradna

Na této stránce budeme publikovat časté dotazy chovatelů a odpovědi na ně od zkušeného veterináře.

Máte dotaz ke kastraci? Prosím odešlete jej pomocí formuláře níže. Odpovíme vám na něj a přidáme ho na tuto stránku, takže pomůžete ostatním.


Od jakého věku lze provádět kastrace? Slyšeli jsme, že kočky se kastrují až po prvních koťatech.

Kočky i kocoury lze v podstatě kastrovat od 3-4 měsíců věku. Není nutné, aby bylo zvíře pohlavně dospělé. V Česku se ale nejčastěji kastruje až po dosažení pohlavní dospělosti (zhruba od 6. měsíce stáří).


Nebude kocour trpět na záněty močových cest když se vykastruje před dosažením 12 věku? Doroste kocour do normální velikosti když se vykastruje „přiliš brzy“.

Ne v Americe se tzv časné kastrace provádí několik desetiletí a několik studií tyhle mýty vyvrátilo. Naopak se prokázalo, že kastráti dosahují často většího vzrůstu.


Kočka nám porodila koťata a bojíme se, že brzy přinese domů další. Kdy po porodu můžeme dát kočky vykastrovat?

Za nejoptimálnější termín lez považovat 6-8 týden po porodu. Pokud kočka o koťata přijde a nekojí, je možno kastrovat dřív. při kastraci hrozí ztráta kojení a poškození kastrační rány koťaty při sání.Náš kocour nám začal značkovat a utíká za kočkami. Domů se nevrátí často i několik dní. Pomůže mu kastrace?

Ano kocour po kastraci přestane mít zájem o kočky, bude se víc držet doma a bude mnohem víc mazlivější.


Naše kočka nám začala poprvé mrouskat, nespíme kvůli ní celé noci. Sousedka říkala, že se smí kastrovat až když přestane mrouskat?

Kočky lez kastrovat kdykoliv, bze ohledu na mrouskání. Mrouskání nepředstavuje žádné zvýšené chirurgické riziko při operaci.


Slyšela jsem,že existuje víc metod kastrace: z pupíku a z boku. Co je na tom pravdy a která metoda je pro kočku lepší?

Ano, máte správné informace. Polovina veterinářu v zahraničí kastruje tzv z boku a druhá polovina z pupíku. V česku kastruje 90% veterinářů z pupíku. u nás kastrujeme výhradně z boku. při téhle metodě odpadá nutnost hlídat ránu před lízáním nebo vytahováním stehů. Kočka nemusí nosit žádný pooperační obleček ani límec. Rekonvalescence je velmi rychlá a komplikace v hojení se téměř nevyskytují.


Neuhlídali jsme naši mrouskající kočku a bojíme se, že je již březí. Lze vykastrovat březí kočku?

Ano, lze kastrovat i březí kočky, ideálně do zhruba 2/3 březosti.


Dobrý den.Ma otazka : Může se kastrovat i tu v ČR kolem 10tydnu nebo se to nesmí a smí se až od 3mesicu? Velice mě to zajímá.A předem děkuji za vaši odpověď.

v ČR neexistuje legislativní omezení termínu kastrace.
Každopádně je mnohem lepší kotě nejdříve naočkovat proti základním nemocem, teprve pak kastrovat.